Ako na brigádu počas štúdia? – Zlá brigáda neexistuje

Ako na brigádu počas štúdia? – Zlá brigáda neexistuje
Chystáš sa na vysokú v cudzom meste a súrne potrebuješ prácu?
Finančná podpora rodičov nie je vždy dostačujúca a preto sa väčšina študentov snaží nájsť si brigádu aj počas školy. Častokrát sa však stane, že ich vysoká škola sa nachádza mimo bydliska, kde nikoho nepoznajú a teda nevedia, kde prácu hľadať. Chystáš sa na vysokú a chceš vedieť, ako sa na takúto situáciu pripraviť? Máme pre teba niekoľko tipov, ako sa vo veľkom svete nestratiť a dostať sa k práci, čo najrýchlejšie a bezpečne.
Kde všade brigády hľadať?
V dnešnej dobe hľadanie brigád výrazne uľahčuje internet. Brigády nájdeš všade od sociálnych sietí po stránky ako sme my. Týmto spôsobom brigádu nájdeš najrýchlejšie. Všetky brigády sú na týchto stránkach pokope a môžeš si ich navzájom porovnať, vybrať región, v ktorom by sa ti brigáda hodila a kategóriu, v ktorej by si sa rád zamestnal.
Brigády si overuj
Brigádu je podstatné overovať, hlavne ak sa nachádza na internete. Študenti, ale aj iní, ktorí si chcú rýchlo zarobiť sa schyľujú k práci na doma. Ak sa ti nejaký z inzerátov nepozdáva, nie je pridaný kontakt na zamestnávateľa alebo je potrebné zaplatiť vopred, na brigádu nereaguj a radšej ju nahlás. Ak by si mal záujem pracovať iba v lete v zahraničí, platí to isté. Opatrenia pre odcestovanie sú však zdĺhavejšie, no o to podstatnejšie.
Dávaj pozor na čas
Pri výbere brigády hrá dôležitú rolu čas. Ak sa ti nejaká brigáda zapáči a máš o ňu skutočný záujem ihneď kontaktuj zamestnávateľa. Väčšina zamestnávateľov má na hľadanie budúceho brigádnika 30 dní. Počas tohto času prebiehajú pohovory a začínajú sa porovnávať kvality záujemcov. Voľné miesto sa môže počas týchto dní a dokonca aj skôr obsadiť. Pokiaľ stanovený čas už vypršal, nevešaj hlavu. Pracovné ponuky pre brigádnikov sa neustále aktualizujú.
Ako zvládnuť vysokú a brigádu naraz?
Zamestnávateľ bude očakávať, že tvoj časový harmonogram sa bude podriaďovať štúdiu. Preto brigádnici pracujú iba cez víkendy alebo párkrát do týždňa. Ukázalo sa, že študentom robí problém pracovať viac ako 15 hodín týždenne vzhľadom na školské povinnosti. Najdôležitejšiu rolu hrá výber brigády. Opýtaj sa sám seba, ktorá brigáda by ti najviac vyhovovala a pre akú by si sa najviac hodil.
Zlá brigáda neexistuje
Kariérne začiatky sú obyčajne náročnejšie. Väčšina študentov sa prvý rok zamestnáva ako predavači, čašníci, barmani, upratovačky a podobne. Možná je aj brigáda v kancelárii a ak je študent dobre zabehnutí v istom odbore isto sa nájde aj práca s osobitým zameraním. Všeobecne však ide o práce, kde sa dá manipulovať s pracovným časom a dá sa nájsť čas aj na učenie. Neskôr sa môžeš pokúsiť zamestnať sa v svojom vlastnom odbore.
Dobrá brigáda sa dá zohnať vždy, ak hľadáš na správnych miestach. Práca počas štúdia má mnoho výhod. Okrem toho, že ti doplní životopis, môže ti poskytnúť aj prvé skúsenosti s odborom, v ktorom by si rád pracoval. Každopádne, žiadnemu študentovi nezaškodí to euro navyše.