Blog

Ideš študovať techniku?

LOGO ÚVOD malé (1)

Ideš študovať techniku?

RAZ SA O TEBA POBIJÚ A DOBRE ZAROBÍŠ

Ak riešiš dilemu, či ísť študovať technickú vysokú školu, môžeš sa buď opýtať veštice Teodory, ktorá sa pozrie do vešteckej gule, alebo si prečítať tento článok. S Nikolou Richterovou z najväčšieho pracovného portálu profesia.sk. sme v ňom zhrnuli výhody a požiadavky na absolventov techniky. Koľko zarobí technik? Čo odo mňa bude chcieť zamestnávateľ a čo mi dá okrem platu navyše?
Čítaj ďalej a žasni
🙂

KTO JE NAJŽIADANEJŠÍ?
Ak sa uberáš na dráhu elektrotechnického inžiniera, elektrotechnika, technika či konštruktéra, robíš dobre. Rovnako procesní inžinieri, projektanti, inžinieri údržby či technológovia nebudú mať na Slovensku problém s uplatnením. Z ponúk pre absolventov technického vzdelania 2. stupňa VŠ sú práve toto pozície, ktoré hľadajú zamestnávatelia na Profesii najčastejšie. Technikov s vysokoškolským vzdelaním hľadajú zamestnávatelia na Profesii oveľa častejšie, ako absolventov z iných odborov. Kým napríklad v odvetví ekonomika, financie a účtovníctvo bolo pre absolventov v roku 2020 vhodných 15 percent ponúk, v odvetví elektrotechnika a energetika to bolo až 22,2 percenta.

KOĽKO ZAROBIA TECHNICI?
Kto má výšku z techniky, môže očakávať veľmi slušný plat. Podľa portálu Platy.sk zarobí absolvent na pozícii elektrotechnického inžiniera v priemere 1310 eur v hrubom, čo je vyšší priemerný plat, ako pri absolventoch netechnických odborov. Najviac pracovných ponúk je na západnom Slovensku, uplatnenie však technici nájdu aj na východe, najmä v Košickom kraji. Napríklad pri pozíciách elektrotechnický inžinier alebo elektrotechnik je najviac ponúk v Bratislavskom, Žilinskom, Trnavskom a Košickom kraji. Technických pracovníkov alebo procesných inžinierov hľadajú cez Profesiu najčastejšie v Nitrianskom, Trenčianskom, Trnavskom a Bratislavskom kraji. Zamestnanec v Bratislavskom a Košickom kraji nezarába rovnako ani v technickom sektore. Elektrotechnický inžinier dostane v Bratislave a okolí 1635 eur v hrubom, zatiaľ čo vo východoslovenskej metropole a okolí je to 1337 eur v hrubom. Podobné rozdiely sú aj pri pozícii technológ. Ten dostane v Bratislave mesačne 1449 eur v hrubom, v Košiciach 1151 eur v hrubom.

PRÁCA V ZAHRANIČÍ
Koho láka zahraničie, pracovať tam môže aj ako absolvent VŠ s technickým zameraním. Hľadajú ich najmä firmy z Česka, Nemecka, Rakúska, Holandska a Belgicka.

POTREBUJÚ JAZYK?
Ten v ústach určite a ani bez znalosti cudzieho jazyka sa ambiciózny absolvent vysokej školy s technickým zameraním nezaobíde. Väčšina zamestnávateľov požaduje aspoň základný stupeň znalosti cudzieho jazyka. Urobíš tak dobre, ak si nájdeš lektora angličtiny alebo nemčiny. Až v 72 percentách ponúk na Profesii totiž zamestnávatelia požadujú znalosť anglického jazyka, približne 22 percent
ponúk spomína znalosť nemeckého jazyka.

ČO BY SI MAL VEDIEŤ
Okrem toho, čo pochytíš na akademickej pôde, ocení tvoj zamestnávateľ aj mäkké zručnosti – samostatnosť, logické myslenie, analytické a kritické myslenie. Mäkké zručnosti slovenské firmy dlho podceňovali, dnes však veľmi oceňujú, keď pre ne pracuje človek, ktorý vyniká aj v prezentačných či komunikačných zručnostiach a podobne.

BENEFITY
Teda to, čo dostaneš od zamestnávateľa navyše, okrem pravidelného cinknutia výplaty na tvojom účte. Snáď ťa poteší dodatočné vzdelávanie. Áno, áno, vieme, ešte sa len chystáš na výšku a budeš šťastný, keď ju ukončíš a v inzeráte čítaš, že ťa v práci budú znova vzdelávať. Kurzy ti však pomôžu stať sa odborníkom vo svojej špecializácii a jazykové vzdelávanie oceníš ako inžinier určite tiež. Finančné bonusy dostávajú zamestnanci pri výročiach a stav bankového účtu si často vo firme vylepší aj ten, kto odporučí nového kvalitného zamestnanca. Prosíš si ešte nejaký benefit? Flexibilný pracovný čas, firemné akcie, príspevky na dôchodkové sporenie a samozrejme, práca z domu, by mohli byť dostatočne motivujúce.

DARINA KVETANOVÁ

X