Blog

Moderátor Gregor Mareš: „Ľudstvo roky ničí planétu, zachránia ju vedci a technici.“

LOGO ÚVOD malé (2)

Moderátor Gregor Mareš: „Ľudstvo roky ničí planétu, zachránia ju vedci a technici.“

„EŠTE STE NENAŠLI TO, ČO VÁS BAVÍ? NESTRESUJTE SA. SKÚŠAJTE ČO NAJVIAC VECÍ, A KEĎ VO VÁS JEDNA Z NICH ZAPÁLI OHEŇ, VYHRALI STE LOTÉRIU,“
ODKAZUJE STREDOŠKOLÁKOM MODERÁTOR GREGOR MAREŠ.

Vedci a technici sú skvelí ľudia a okrem odbornosti im nechýba ani zmysel pre humor, hovorí Gregor Mareš, televízny a rozhlasový moderátor. Vďaka relácii VAT – Veda a technika, ktorú pripravuje pre RTVS, prichádza do kontaktu s vynálezmi a výdobytkami budúcnosti. Zdevastovali sme planétu a odvrátiť negatívne dopady bude výzva. Pomôžu nám v tom špičkové technológie a ľudia, ktorí im rozumejú.

Ako moderátor sa stretávate s technickými inováciami. Ktoré z nich vás zaujali?

Najviac tie, ktoré prospievajú planéte a nášmu životu na nej. Veda a technika nám pomôžu zvládnuť ťažkú situáciu, v ktorej sme. Za predchádzajúcich sto rokov sme planétu zdevastovali, zavalili ju množstvom odpadu, ktorý nevieme rýchlo spracovať. Vyhynulo množstvo živočíšnych druhov, ďalším to hrozí. Planéta je dokonalý organizmus, ale keď sa v ňom naruší rovnováha, nebude fungovať tak, ako sme zvyknutí. Tú rovnováhu sme na mnohých miestach neuváženým konaním porušili. Teraz musí nastúpiť špičková veda, aby tieto dopady neboli pre ľudstvo až také zlé.

Ako môže v tejto úlohe pomôcť svetu Slovensko?

Naši vedci vyvíjajú biodegradovateľné plasty a tiež technológie, ktoré využívajú prírodnú energiu. Každý rok dopadne zo Slnka na Zem asi 10-tisíckrát viac energie, ako ľudstvo za toto obdobie spotrebuje. Problém je, že ju nevieme uskladniť. Mnohí naši technici a vedci pôsobia v zahraničí. Tieto odvetvia sa nezaobídu bez peňazí, a tie v našej vede chýbajú. Situácia sa u nás z roka na rok zlepšuje, ale napredujú aj iné krajiny a šancu majú len tí najtalentovanejší, ktorí študujú na svetových univerzitách. Aj na Slovensku máme talentovaných mladých ľudí, napríklad v Dohe sa vlani konala Medzinárodná olympiáda mladých vedcov a Slováci tam zaznamenali najväčší úspech za posledných jedenásť rokov. Boli tam šiesti a každý z nich doniesol jednu medailu.

Je podľa vás atraktívne byť vedcom?
Vidíme, že sa z nich stávajú celebrity a uvedomujeme si, koľko sa od nich môžeme naučiť. Aj v súkromí sú to obvykle skvelí ľudia a nechýba im ani zmysel pre humor. Za každým mladým vedcom sú buď jeho rodičia alebo výborný učiteľ, ktorý ho vedel nadchnúť. Človek sa jednoducho musí dostať do stavu, keď je nadšenie také veľké, že nevidí napravo, naľavo, nepotrebuje spať, jesť, len ísť za svojím cieľom. Aj vy ste študovali na technickej univerzite. Ako ste sa cítili v tomto prostredí? Super. Nikto mi nič neprikazoval, bol som slobodný, mohol som ísť spať, kedy som chcel, jesť, čo som chcel a chodiť kam a s kým som chcel. Po pár mesiacoch však prišlo vytriezvenie. Schytal som takú chrípku, akú som roky nemal. Veď načo jesť ovocie a načo cvičiť, keď večer môžem sedieť na pive a baviť sa s kamošmi. Boli to však pre mňa potrebné roky. Keď mi o týchto veciach rozprávali skúsenejší ľudia, považoval som to za mudrovanie. Od druhého ročníka som začal pracovať najprv manuálne na brigádach, potom v regionálnom rádiu. Po promóciách som tak presne vedel, čo chcem robiť.

Čo by ste odkázali našim stredoškolákom, ktorí sa rozhodujú, čo v živote robiť?
Ak to zatiaľ neviete, nestresujte sa. V tomto veku je skôr zázrak, keď to niekto vie. Vyskúšajte si čo najviac vecí. Možno vás nebaví fyzika, chémia alebo matematika, to ale neznamená, že vás to nechytí o rok, o dva. Ja som sa napríklad zamiloval do chémie cez cvičenie a šport. Robte to, čo vás najviac baví. Mnohých baví najviac vylihovať a hrať počítačové hry, tadiaľ cesta, samozrejme, nevedie, to mi verte. Čo sa len bude dať, to si vyskúšajte, čo najviac sa snažte vidieť a spoznať. Nezatvárajte si dvere pred informáciami. Čím viac ich k sebe pripustíte, tým je väčšia šanca, že jedna z nich vo vás zapáli oheň poznania. A keď sa tak stane, vyhrali ste lotériu. Budete robiť zmysluplné veci, ktoré vás budú baviť, pomáhať pritom ľuďom a ešte vám za to budú aj platiť.

 

ZHOVÁRALA SA: DARINA KVETANOVÁ

X