Univerzita Palackého v Olomouci

obrazok-vs

Univerzita Palackého v Olomouci

Křížkovského 511/8, Olomouc, 779 00, Česká Republika

LOGO 512x512(3)
ico1

O nás

Univerzita Palackého v Olomouci je druhou najstaršou univerzitou v Českej republike, dnes na jej ôsmich fakultách študuje vyše 22 tisíc študentov. Je medzinárodne rešpektovanou vysokou školou patriacou medzi najlepšie hodnotené české univerzity vo svetových rebríčkoch, ktorá posilňuje spoločenskú zodpovednosť a podporuje environmentálne priaznivé správanie. V študijnej ponuke má prakticky všetko, ponúka viac ako 700 kombinácií štúdia, niektoré študijné programy je možné kombinovať aj v rámci rôznych fakúlt. K hlavným dôvodom, prečo študovať na „českom Oxforde“, patrí vysoká miera uplatniteľnosti absolventov na trhu práce, nadštandardný systém štipendií, široké možnosti sprostredkovania štúdia v zahraničí, štyri desiatky študentských spolkov a hlavne genius loci Olomouca, druhej najväčšej pamiatkovej rezervácie v ČR, o ktorej sa píše v prestížnom sprievodcovi Lonely Planet či v New York Times. Univerzita Palackého má tiež vlastnú sieť knižníc, svoj obchod UPoint s módnou kolekciou, ďalším sortimentom a mnoho ďalšieho.

ico8

Predpokladaný počet prijatých študentov

Univerzita Palackého každoročne eviduje 26–28 tisíc záujemcov a príjme okolo 14 tisíc študentov.

ico7

Termín podania prihlášky a poplatok

Na väčšinu študijných programov UP sa podáva prihláška od 1. 11. 2020 do 15. 3. 2021. Administratívny poplatok za elektronickú prihlášku je 690 Kč (cca 26 euro).

ico9

Dátum DOD

Dni otvorených dverí Univerzity Palackého sa uskutočnia 4. 12. 2020 (online) a potom tiež 16. 1. 2021.

ico6

Brigády a stáže vo firmách

Pokiaľ sa stanete študentkami či študentmi Univerzity Palackého, môžete sa tešiť na praktickú výuku, absolvovanie rady exkurzií či sprostredkovanie stáží vo firmách spojených s vaším štúdiom (študenti učiteľstva a lekárstva majú praxe na školách a zdravotníckych zariadeniach, študenti žurnalistiky majú možnosť stáže v Českej televízií apod.). O možnosti privyrobenia v Olomouci tiež nie je núdza.

ico4

Ubytovanie a cena

Študenti môžu využiť možnosti ubytovania na internátoch, ktoré sú v kľudných lokalitách a v blízkosti väčšiny fakúlt i jedální a neďaleko centra Olomouca. Sú v nich študovne, práčovne ale tiež športovisko. Ceny sú od cca 2600 korún (97 euro) za mesiac.

ico-8

Študentský život

Olomouc je univerzitné mesto, takže sa študenti stretávajú skoro na každom kroku. Voľný čas môžu tráviť v parkoch, na rôznych športoviskách alebo je tu nespočetné množstvo kultúrneho a spoločenského vyžitia. Sama univerzita organizuje radu obľúbených akcií, napríklad festivaly AFO, PAF či Majáles UP.

ico9

Atrakcie v okolí

Sám Olomouc je krásne historické mesto s ojedinelou atmosférou a množstvom unikátnych stavieb, človek v ňom tak stále objavuje niečo nové. Za návštevu stojí niektoré z múzeí, napríklad interaktívne múzeum vedy Pevnosť poznania či Múzeum umenia. Neďaleko je napríklad jazero Poděbrady, krásny výhľad na Olomouc je zo Svätého Kopečku, kde je tiež vyhľadávaná zoo. V okolí mesta sú desiatky kilometrov cyklotrás, rada opevnení, rozhľadní, zámkov či hradov.

ico11

Študijné programy

Osem fakúlt Univerzity Palackého v Olomouci zaisťuje viac ako 700 kombinácií študijných programov. V ponuke je takmer všetko – od učiteľstva, práva, teológie, športu cez humanitné, umenovedné, prírodovedné, zdravotnícke či lekárske obory. Medzi špičkové študijné programy patria napríklad tie zamerané na nanotechnológie, optiku alebo fyziku, dobrému menu sa tešia aj špeciálna pedagogika, fyzioterapia, psychológia, politológia a rada ďalších. Záujemca si môže vybrať štúdium jedného študijného programu, alebo môže skombinovať rovno dva, v niektorých prípadoch aj medzi dvomi rôznymi fakultami. Rozvrh štúdia je potom možné prispôsobiť na mieru či spravovať v mobilnej appke. Kompletná ponuka je na webe www.studium.upol.cz, ďalšie informácie sú tiež v špeciálnej aplikácii Studuj na UP pre Android alebo iOS.

ico1

Podmienky prijatia

Fakulty UP majú špecifické podmienky prijatia, napr. písomný test, test SCIO či pohovor, na vybrané programy sa dá dostať aj bez prijímacej skúšky. Viac na www.studium.upol.cz.

ico2

Termín prijímacích skúšok

V období od 26. 4. do 19. 6. 2021, termíny testov SCIO tu: https://scio.cz/nsz/terminy

ico5

Firmy, kde sa absolventi zamestnávajú

Vďaka rozsahu ponúkaného štúdia a sprostredkovaným praxiam sú absolventi UP odborníkmi vo väčšine pracovných odvetví a nemajú problém s uplatnením u najvýznamnejších zamestnávateľov. Mnohí tiež zakladajú úspešné startupy, s čím pomáha Vedeckotechnický park UP. Niektorí študenti môžu nájsť uplatnenie vo vedecko-výskumných centrách. Sama UP patrí medzi najlepšie vnímaných zamestnávateľov v regióne.

ico3

Platové ohodnotenie absolventov

1000 – 4000 EUR

ico9

Možnosti štipendií

Univerzita Palackého má nadštandardný systém ubytovacích, prospechových, sociálnych a výskumných štipendií, na ktoré dosiahnu až tri štvrtiny študentov. Na príspevok na ubytovanie má nárok každý študent, ktorý nemá trvalé bydlisko na území Olomoucka. Viac o štipendiách na webe UP: https://www.upol.cz/studenti/studium/stipendia/

ico7

Známi absolventi univerzity/fakulty

K významným absolventom Univerzity Palackého patrí svetoznámy plastický chirurg Bohdan Pomahač, úspešná tenistka Helena Suková, skladatelia Emil Viklický a Jiří Pavlica, najcitovanejší český vedec v oblasti biologických a lekárskych vied Jiří Bártek, fotograf Jindřich Štreit, novinár Jakub Železný, amerikanista Josef Jařab alebo zakladateľ modernej genetiky Gregor Johann Mendel.

ico-8

Aktivity organizované pre študentov

Na začiatku akademického roku sa konajú rôzne „zoznamovacie“ kurzy či festival MEET UP, čo je uvítacia akcia pre nových študentov. Behom roku je potom možné navštíviť radu popularizačných akcií (Noc vedcov, Veľtrh vedy a výskumu, Pevnosť poznania), rôzne konferencie alebo napríklad akciu Okno do praxe, kde sa študenti zoznámia s ponukou práce a stáží. Ďalej môžu využiť aktivity Kariérneho centra či Nadačného fondu alebo sa zapojiť do Literárnej súťaže.

ico3

Cena denného menu v okolí

Študenti môžu využiť univerzitné jedálne, kde sa ceny pohybujú od 40 Kč (1,5 euro) za polievku a hlavné jedlo, alebo reštaurácie, kde je cena za menu cca 100–120 Kč (4 euro).

X